Kurumumuza bağlı Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü’nün Küçükçekmece yerleşkesinde 17 Ekim Cumartesi günü saat 17.00 sularında ofis olarak kullanılan bir binamızın çatısında yapılan onarım çalışmaları sırasında ufak çaplı bir yangın çıkmıştır. Kurum çalışanlarımızın hızlı bir şekilde ilgililere haber vermesiyle Küçükçekmece Belediyesi itfaiyesi yangına müdahale ederek kısa sürede söndürmüştür.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 

TÜRKİYE ENERJİ, NÜKLEER VE MADEN ARAŞTIRMA KURUMU (TENMAK)

Aydın ili Söke ilçesi Kisir mahallesinde yüksek radyasyon ölçümleri yapıldığına dair haberler zaman zaman medyada yer almaktadır.  Kurumumuz uzmanlarınca 24 Ağustos 2015 ve 22 Ekim 2015 tarihlerinde yerinde yapılan inceleme ve ölçümler ile alınan örneklerin Kurumumuza bağlı Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi laboratuvarlarında yapılan analizleri sonucunda elde edilen bilgiler aşağıda verilmiştir.

Son zamanlarda bazı medya organlarında, endüstriyel radyografi alanında faaliyet gösteren UZMAN NDT-ZAFER KARATAŞ adlı firmanın yaptığı çalışma sırasında Sakarya ili Kızılcıklı köyü yakınlarında vuku bulan radyasyon kazasına ilişkin olarak “tek kişilik bir firmaya lisans verildiği”, “asıl kusurun denetimin yetersizliği”  olduğuna dair yanlış ve yanıltıcı bilgilere dayanan birtakım iddialara yer verilmiştir.

9 Mayıs 2017 tarihinde bazı medya organlarında, Ardahan İli Posof ilçesindeki Türkgözü Sınır Kapısında radyasyon paniği olduğuna ilişkin haberler yer almaktadır.

4 Mayıs 2017 tarihinde Türkgözü Gümrük Müdürlüğü tarafından Ardahan İli Posof ilçesindeki Türkgözü Sınır Kapısında bulunan radyasyon ölçüm cihazının ve Gürcistan sınır kapısındaki cihazın radyasyon alarmı verdiği ve konu ile ilgili olarak Ardahan AFAD Müdürlüğü personeli tarafından yerinde yapılan inceleme sonucu Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında sınır kapısı yakınlarında yürütülen doğalgaz boru hattı çalışmasında endüstriyel radyografi ile boruların kaynak dikişlerinin kontrolünün yapıldığının tespit edildiği TAEK’e bildirilmiştir.

Endüstriyel radyografi alanında faaliyet gösteren bir firma tarafından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu aranarak Sakarya ili Kızılcıklı köyü yakınlarında bulunan baraj şantiyesinde yapılan radyografi çalışmaları sırasında cihazın içerisinde bulunan radyoaktif kaynağın düşürüldüğü ve bulunamadığı bildirilmiştir.

Alt Kategoriler