İyot tableti nedir, niçin kullanılır?

İyot tabletleri, radyoaktif olmayan iyot bileşikleridir. Nükleer tehlike durumlarında ortaya çıkabilecek radyoaktif bulut içerisinde yer alan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını önlemek üzere, iyot tabletlerinin en kısa süre içinde alınması gereklidir. İyot tabletlerinin, vücudun diğer radyoaktif maddelere maruz kalmasını engelleyici özelliği yoktur.

Nasıl kullanılmalıdır?

Tabletler, mümkünse aç karnına alınmamalıdır. Kolaylık sağlamak için tercih edilen bir sıvıda eritilip içilebilir.

İyot tabletleri genellikle iyi tolere edilir. Sindirim bozuklukları gibi yan etkiler çok nadiren görülmekle beraber, uygulama kesildiğinde kendiliğinden geçer. Yan etkilerin uzun süre devam etmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Hipertiroit tedavisi görenler, iyot tabletleri aldıkları süre içinde de tedavilerine devam etmeli, ancak tehlike durumu sona erdiğinde, doktora başvurmalıdırlar. İyot tableti aldıktan sonra 1 hafta ila 3 ay içinde çarpıntı, kilo kaybı veya ishal şikayeti olanlar doktora müracaat etmelidir.

İyot tabletleri maksimum toplam doz 1 gramı geçmemek üzere aşağıdaki dozlarda kullanılır;

Değişik Gruplar İçin Tavsiye Edilen Günlük İyot Dozları (KI veya KIO3 olarak) 

Yaş Grubu

İyot Eşdeğer Kütlesi (mg)

KI(mg)

KIO3(mg)

Tablet Oranları

Doğumdan 1 aya kadar

12,5

16

21

1/8

1 ay-3 yaş

25

32

42

1/4

3 yaş-12 yaş  

50

65

85

1/2

12 yaş üstü/yetişkinler
(hamile kadınlar dahil)

100

130

170

1

 

Ne zaman kullanılmalıdır?


İyot tabletlerinin radyoaktiviteye maruz kalınmadan 6 saat öncesinde alınması durumunda maksimum koruma sağlanır. Radyoaktiviteye maruz kalınmasından sonraki ilk 10 saatten sonra alınması durumunda ise hiç bir etkisi olmayacaktır. Bir iyot tableti dozu ile 24 saat korunma sağlanır.

Radyoaktif tehlike durumunda, iyot tabletlerinin dağıtımı, kullanımı ve uygulama süresi konularında duyurular resmi makamlarca medya aracılığıyla yapılacaktır.

İyot tabletleri, resmi bir duyuru yapılmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır.

Acil Durum Hazırlık ve Koordinasyon Birimi

Tel: 0 312 295 8907
Faks: 0 312 295 8947

TAEK  Başvuru Hattı: 444 TAEK  (444 8235)

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.