Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME (Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) tarafından, Teknik Direktör (Technical Director) pozisyonu için personel alımı ilanı yayınlanmıştır. Son başvuru tarihi 15 Kasım 2019'dur (veya uygun aday bulunana kadar).

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

http://www.sesame.org.jo/sesame_2018/node/328

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi (SESAME)’nin 17. Kullanıcı Toplantısı 30 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında Ürdün'ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

http://www.sesame.org.jo/sesame_2018/node/326

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME (Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) demet hatlarından elde edilen veriler kullanılarak hazırlanan ilk bilimsel makale yayınlanmıştır (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0926337319305545). 

Söz konusu makele, Bilkent Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Emrah ÖZENSOY'un liderliğini yaptığı araştırma grubu tarafından, SESAME'nin XAFS/XRF (X-ray absorption fine structure/X-ray fluorescence spectroscopy) demet hattında gerçekleştirilen deneyden elde edilen veriler kullanılarak hazırlanmıştır.

Ülkemiz araştırmacıları tarafından hazırlanan makale hakkında SESAME web sayfasında yayınlanan habere aşğadıki bağlantıdan ulaşılabilir.

http://www.sesame.org.jo/sesame_2018/node/314

 

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME (Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) tarafından, Bilimsel Direktör (Scientific Director) pozisyonu için personel alımı ilanı yayınlanmıştır. Son başvuru tarihi 1 Ekim 2019'dur (veya uygun aday bulunana kadar).

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

http://www.sesame.org.jo/sesame_2018/node/318

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME (Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) tarafından OPENSESAME projesi kapsamında HERCULES (Higher European Research Course for Users of Large Experimental Systems) okulu 26 Ekim-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Ürdün-Amman'da gerçekleştirilecektir. Genç araştırmacılar iki hafta sürecek olan eğitimde malzeme bilimi, kültürel miras, fizik, kimya, biyoloji, biyotıp, yapısal biyoloji ve çevre alanlarında sinkrotron ışınımı ve uygulamaları tekniklerine ilişkin kurslar göreceklerdir. 

Söz konusu eğitim kayıtları 20 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek olup, eğitime doktora öğrencileri ve doktora sonrası genç araştırmacılar başvuruda bulunabilceklerdir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

http://www.opensesame-h2020.eu/en/news/hercules-sesame-training-school/