Akkuyu Nükleer Güç Santrali

"Çevrenin doğal ve yapay radyasyon seviyesindeki önemli değişimlerin tespit edilmesi, herhangi bir kaza sonrasında radyoaktif kirlenmenin..."

Türkiye Çevresel Radyoaktivite Atlası

"Ülkemizin, nükleer teknolojiye sahip olarak, bu teknolojinin ürünlerinden ülke.."

Proton Hızlandırıcı Tesisi

Arrow
Arrow

Haberler

 • 1
 • 2

Yerleşkeler ve Bağlı Kuruluşlar

BAŞKANLIK

13 Temmuz 1982 tarihli 17753 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2690 Sayılı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kanunu gereğince Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun görev ve yetkileri şunlardır:

ANAEM

ANAEM .... Yılında Ankara Üniversitesi Yerleşkesinde Kurulmuş Olan Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.

ÇNAEM

ÇNAEM .... Yılında İstanbul'da Kurulmuş Olan Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.

SANAEM

SANAEM 1958 yılında kurulmuş olan bir... tesisimizdir

 • BAŞKANLIK
 • ANAEM
 • ÇNAEM
 • SANAEM

Hizmetlerimiz


Radyoizotop hastaya ağız yoluyla içirilerek verilir.

Tedavi amacıyla ağızdan İyot 131 radyoizotopu alan hasta aldığı radyoizotopun miktarına bağlı olarak bir kaç gün/ birkaç hafta etrafa radyasyon yayar.

Ayrıca; hastanın tükrük, ter, idrar ve soluduğu hava da bir miktar radyoaktivite açığa çıkar.


Bu tür tedavi almış hastalara, hekimleri tarafından; hastanın fiziksel, sosyoekonomik durumu ve yaşam koşullarını gözönüne alınarak her hasta için özel talimatlar verilmelidir.

 

Tiroit kanseri tedavisi amacıyla 5500 MBq (150 mCi) alan hastaya süt veriyorsa bebeğini sütten kesmesi, 4 ay hamile kalmaması önerilir.

Küçük çocuklarınız varsa doktorunuzdan özel bilgi isteyin. Çocuğunuzu kucağınızda tutmayın, yemek yedirmeyin, bezini değiştirmeyin vb. Belli bir süre onlara bir başkasının bakmasını sağlayın.

 
Hamile kadınların yanında durmayın.
     

600 MBq aktivite ile taburcu olan hastanın mesai arkadaşları vereceği radyasyon dozlarını 0.3 mSv değerinde tutabilmek için;

 • 1 m de 8 saat çalışılması durumunda 13 gün
 • 1 m de 4 saat çalışılması durumunda 8 gün
 • 2 m de 8 saat çalışılması durumunda 3 gün işe gitmemeleri önerilir.

 

 
Tedaviden sonra işinize dönmek zorunda kalırsanız mesai arkadaşınızla uzun süre birarada kalmayın İşvereninizi durumunuz hakkında bilgilendirin. İş yerinizde çevrenizde bulunan kişilerden mümkün olduğunca uzak durun. Çevrenizdeki kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bırakın ve 1 saaten fazla bir arada kalmayın. Daha uzun süre birarada bulunmanız gerektiğinde aranızda  en az 2 metre mesafe bırakın.

 

600 MBq ile taburcu olan bir hastanın

 • 12 gün çok kısa süreler dışında ev halkından en az 1 (bir) m uzaklıkta durmaları,
 • 25 gün ev halkıyla günde 15 dakikadan daha fazla süreyle yakın temasta (sarılmak, kucaklaşmak gibi) bulunmaması, yatağın ayrılması,
 • Zorunlu hallerde, 30-200 MBq aktivite bulunması durumunda, çocuklar ile ilk 5 gün süresince çok kısa sürelerle, sonraki 10 gün için günde en fazla 15 dakika yakın temasta bulunulması,
 • Eşinin hamile olması durumunda 24 gün, hamile olmaması durumunda 11 gün eşinden ayrı yatması,
 • 2 yaşına kadar çocuklarla 25 gün, 2-5 yaş arası çocuklarla 20 gün, 5-11 yaş arası çocuklarla 14 gün yakın temasta bulunmaması önerilir.
Evde çevrenizde bulunan kişilerden mümkün olduğunca uzak durun. Çevrenizdeki kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bırakın ve 1 saaten fazla bir arada kalmayın. Daha uzun süre birarada bulunmanız gerektiğinde aranızda  en az 2 metre mesafe bırakın.

     

600 MBq ile taburcu olan bir hastanın

aynı araç için toplu taşım araçlarıyla
1. hafta günde 1 saatten , 2. hafta günde 9 saatten fazla seyahat etmemesi önerilir.

Toplu taşım aracında öngörülen süreyi aşmayın , boş yer varsa diğer yolculardan en uzak yere oturun.

 
     

 
Taksi veya özel arabayla yolculuk edebilirsiniz ancak aracın arkasında ve sürücüden en uzak tarafta oturun.

 


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

60 yaş ve üzerindeki kişiler için radyasyondan etkilenme  riski düşüktür. Bu yaştaki yakınlarınız için korunma önlemleri alınması gerekmez.

Eşinizle aynı yatakta yatmayın, yakın münasebetiniz yarım saatten  fazla olmamalıdır. Yatak odaları ayrı olsa bile iki yatak arasında enaz 2 metre mesafe bırakın.

Kısa süreli ziyaretçi kabul edebilirsiniz. Ziyaretçilerle aranızda en az 2 metre mesafe bırakın. Çocuk ve hamile ziyaretçi kabul etmeyin.

Özellikle öğretmenlik ve çocuk bakıcılığı gibi küçük çocuklarla birarada olmanızı gerektiren işte çalışıyorsanız işinize ara verin.

Fotoğrafçılık, RIA laboratuvarı görevlisi gibi radyasyondan etkilenebilecek bir işte çalışıyorsanız  işinize ara verin.

Sinema, tiyatro, konser ve benzeri kalabalık mekanlara gitmeyin.

Mümkünse başkalarının kullandığı tuvaleti kullanmayın. Alaturka tuvalet kullanmayın. Temizlik kurallarına dikkat edin ve idrarınızı oturarak yapın. İdrarınızın  etrafa sıçramasını engelleyin. Temizlenirken tuvalet kağıdı kullanın. Tuvalet kağıtlarını çöpte biriktirmeyin, tuvalete atın ve tuvaleti bol su dökerek temizleyin.  Ellerinizi her hangi bir yere dokunmadan bol su ve sabunla yıkayın. Lavaboyu bol su ile durulayın.

Kullandığınız sabunu, diş fırçanızı ve havlunuzu ayırın. İç çamaşırlarınızı ve yatak takımlarınızı diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın bol su ile durulayın.

Kullandığınız kaşık, çatal, bıçak, tabak ve bardak gibi eşyalarınızın başkaları tarafından kullanılmasını engelleyin ve bol su ile ayrı olarak yıkayın.

Diş tedavileri de dahil olmak başka bir hastalık sebebiyle herhangi bir bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalırsanız, sizinle ilgilenecek personele  yakın zamanda radyoaktif iyot tedavisi gördüğünüzü bildirin.


Radyoizotopların enjekte edilerek veya ağız yoluyla uygulandığı tanı ve tedavi amaçlı nükleer tıp uygulamaları sonrasında yapılması gerekenler hakkında hekiminizden bilgi isteyiniz.

Yayın Akışımıza Abone Olun!

Yeni eklenen duyurulardan haberdar olmak için yayın akışımıza abone olun.