Akkuyu Nükleer Güç Santrali

"Çevrenin doğal ve yapay radyasyon seviyesindeki önemli değişimlerin tespit edilmesi, herhangi bir kaza sonrasında radyoaktif kirlenmenin..."

Türkiye Çevresel Radyoaktivite Atlası

"Ülkemizin, nükleer teknolojiye sahip olarak, bu teknolojinin ürünlerinden ülke.."

Proton Hızlandırıcı Tesisi

Arrow
Arrow

Haberler

  • 1
  • 2

Yerleşkeler ve Bağlı Kuruluşlar

BAŞKANLIK

13 Temmuz 1982 tarihli 17753 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2690 Sayılı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kanunu gereğince Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun görev ve yetkileri şunlardır:

ANAEM

ANAEM .... Yılında Ankara Üniversitesi Yerleşkesinde Kurulmuş Olan Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.

ÇNAEM

ÇNAEM .... Yılında İstanbul'da Kurulmuş Olan Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.

SANAEM

SANAEM 1958 yılında kurulmuş olan bir... tesisimizdir

  • BAŞKANLIK
  • ANAEM
  • ÇNAEM
  • SANAEM

Hizmetlerimiz

Nükleer elektronik alanında araştırma, tasarım ve üretime yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek, radyasyon ölçümü, kontrolü ve korunmasına yönelik sistemlerin temini, üretimi ve işletilmesine teknik destek sağlamak, mevcut elektronik sistemlerin, cihazların ve bilişim ağının kesintisiz işleyişini sağlayarak, merkez birimlerinin ve araştırma laboratuarlarının teknik ve elektronik altyapısını faal durumda bulundurmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Her türlü elektronik ekipmanın bakım, onarım ve ayarlarının yapılması, yeni veya mevcut cihazların montajı-demontajı, devreye alınması işlerini gerçekleştirilmekte olup, TAEK bünyesinde bulunan ve/veya diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarından gelen nükleer radyasyonla ilgili cihazların bakım ve onarımlarını da yapılmaktadır. Nükleer Elektronik laboratuarında, çeşitli baskı devre programları kullanılarak mevcut cihazlarda kullanılabilen baskı devre imalatı yapılabilmektedir. Nükleer enstrümantasyon konusunda önemli bir bilgi birikimi sağlanmış olup, proje çalışmaları neticesinde Radyasyon İzleme Sistemi (RİS) üretimi de gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Merkezimizin iletişim ve bilişim altyapısının kurulması, sunucu, bilgisayarlar ve internet ağı ile ilgili bilişim çalışmaları da yürütülmektedir.

Ülkemizdeki radyasyon hareketlerini takip etmek, kontrol dışı radyoaktif maddeleri tespit etmek ve zamanında müdahele edilmesini temin etmek üzere tasarlanmış olan Radyasyon İzleme Sistemi (RİS) Gümrük Kapıları (Hava,Kara,Deniz) kurulmuş ve ihtiyaç dahilinde kurulmaya devam etmektedir. Bu sistemlerin TAEK Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ile veri iletişimini gerçekleştirilerek, anlık radyasyon ölçümü ve kontrolünün sağlanması çalışmaları, ülke genelinde SANAEM Elektronik ve Enstrümantasyon Birimi tarafından yapılmaktadır. Ayrıca geri dönüşüm faaliyetlerini yürüten kurum ve kuruluşlara da RİS montajlarının yapılması çalışmaları yürtülmektedir.

Yayın Akışımıza Abone Olun!

Yeni eklenen duyurulardan haberdar olmak için yayın akışımıza abone olun.