Kesinlikle güvenlidir. Nasıl rontgen filmi çektirme, televizyon seyretme veya hava limanlarında güvenlik amacıyla kullanılan iyonlaştırıcı enerjiler canlılara zarar vermiyorsa tekniğine uygun olarak kullanılan ışınlama işlemi de gıdaya zarar vermemektedir. Ayrıca 1983 yılında yayınlanan Işınlanmış Gıdalar için Kodeks Genel Standardında da  (STAN 106-1983), 10 kGy'lik absorbsiyon dozuna kadar ışınlamanın toksikolojik açıdan bir sakınca oluşturmayacağı ifade edilmektedir.

Halen 40'dan fazla ülkede 50'den fazla çeşit gıdanın ışınlanmasına izin verilmiş olması bu yöntemin etkin kullanıldığının kuvvetli bir göstergesidir. Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin, Hindistan, Endenozya, İsrail, Japonya, Güney Afrika ve Tayland  gibi ülkelerde patates, soğan, sarımsak, tavuk, balık, kurbağa bacağı, karides, baklagiller, baharat,  kurutulmuş meyveler ve taze meyveler gibi bir çok ürün ışınlanmaktadır.

Ayrıca Avrupa Birliği gıda ışınlama direktiflerinde de her ülke kendi yönetmeliğine bağlı kalmak şartı ile ışınlanmış baharat ve kuru meyve ve sebze ticaretine izin verilmektedir.

Gıda ışınlamasında kullanılan radyasyon kaynağının ortalama enerjisi E=1,25 MeV dir. 10 MeV’a kadar enerjilerde ışınlanan gıda maddelerinin insan sağlığı üzerine olumsuz etkisi yoktur. Malzemelerin radyoaktif hale gelebilmesi için yaklaşık 10 MeV enerjiye sahip kaynakla ışınlanması halinde çekirdek etkileşmesine sebebiyet vereceğinden malzeme radyoaktif hale dönüşerek bir radyasyon kaynağı gibi davranır.  Yüksek enerjili (E=10 MeV ve üzeri) ışınlarla ışınlanan gıdalar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olur.

  • Işınlamada kullanılan enerji ısı enerjisi değil iyonlaştırıcı enerjidir.
  • Işınlama işlemi gama ışınları, X-ışınları ve hızlandırılmış elektronların gıda maddelerine uygulanması ile gerçekleştirilmektedir.
  • Ürünler ambalajlı olarak kutularda veya paletler üzerinde ışınlamaya tabi tutulmaktadır.
  • Işınlanan maddeler hiçbir şekilde radyoaktif hale dönüşmezler ve kesinlikle kalıntı oluşturmazlar.