Bahçelievler Şirinevler Mahallesi M. Fevzi Çakmak Caddesi  1. Sokak No: 29/A-B Blok Bahçelievler – İSTANBUL adresinde faaliyet gösteren ZEMAR ZEMİN ARAŞTIRMA TEST MAD.İNŞ. ve AMBJ. SAN. ve TİC. LTD.ŞTİ. ait içerisinde Cs-137 ve Am-241/Be radyoaktif kaynaklar bulunduran Troxler marka, 3440 model ve 16293 seri numaralı yoğunluk-nem ölçüm cihazının, şirketin Zeytinburnu-İstanbul şantiye alanında 22/09/2013 tarihinde saat 13:00-15:00 arasında, çalındığı söz konusu firma tarafından Kurumumuza bildirilmiştir. 

Cihaz; asfalt, otoyol veya havaalanlarında, zemin etütlerinde yoğunluk ve nem ölçümü amacıyla kullanılmaktadır.  Cihazın ve taşıma kabının görüntüleri ve teknik bilgileri aşağıda verilmiştir.

Radyoaktif kaynaklar bulunduran cihaza ilgisiz ve yetkisiz kişiler tarafından müdahale edilmesi halinde çevre alanlarda meydana gelebilecek radyasyon riskinden dolayı, cihazın bulunmasına yönelik çok yönlü çalışmalar devam etmektedir.

Konu ile ilgili bilgisi olanların veya cihazı görenlerin ivedilikle Kurumumuzun 444 8235 acil durum hattına veya emniyet/kolluk kuvvetlerine haber vermesi halk sağlığı ve çevre güvenliği açısından önem arz etmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı

                                                                  

                                                           ŞEKİL 1                                                                                  ŞEKİL 2

 

Yaklaşık ebatlar (Şekil 1, cihazın sapı açılmış olarak): 59 x 23 x 37 cm

Kutu halindeki ebatları (Şekil 2): 75 x 35 x 43 cm                  

Yaklaşık ağırlık  :  Cihaz tek başına13 kg, taşıma kabı (kutusu) ile birlikte 40 kg.