AMBL Hamburg, PETRA III sinkrotronunda 3 boyutlu yapı çalışmalarında kullanılmak üzere 3 demet hattı çalıştırmaktadır. Bunlardan iki tanesi makromoleküler kristalografi (MX) diğeri ise küçük açı saçılması (SAXS) deneylerinde kullanılmaktadır. MX demet hattındaki ölçümler kristalize edilmiş biyolojik makromoleküller üzerinden yapılmakta ve 3 boyutlu yapı hakkında yüksek çözünürlükte bilgiye ulaşmayı sağlamaktadır. SAXS demet hattında ise biyolojik makromolekül çözeltileri, lipid membranlar, ipliksi yapılar üzerinde ölçümler yapılabileceği gibi inorganik polimerler ve nano-parçacıklar üzerinde de ölçümler yapmak mümkündür. Bu ölçümler düşük çözünürlükteki yapı hakkında şekil ve büyüklük parametreleri hakkında bilgi sağlar.

AMBL demet hatları akademik araştırma gruplarının kullanımına açık olup kullanım önceliği bilimsel değerlendirmeye göre yapılmaktadır. Demet hatlarını kullanmak üzere BAG (Block Allocation Group) adı verilen başvuru tipinde aynı ülkeden (coğrafi bölgeden) farklı gruplar bir şemsiye başvuru altında proje önerisinde bulunabilirler, örneğin malzeme bilimi alanında çalışmalarla moleküler biyoloji projeleri aynı grupta sunulabilir. Şemsiye projeye katılan grupların birlikte çalışmak veya sonuçları paylaşmak gibi bir yükümlülükleri yoktur. Sadece, başvuru kabul edilirse, tecrübeli ve tecrübesiz gruplar genelde aynı zaman aralığında sinkrotrona gittiklerinden birbirlerinin deneyiminden yararlanmak imkânı oluşur.

AMBL’nın 2019 da yapılacak ölçümler için açtığı çağrı ve başvuru bilgilerine http://www.embl-hamburg.de/services/access_infrastructures/ bağlantısından ulaşabilmektedir.

Sabancı Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden araştırma grupları tarafından SAXS ve MX demet hatlarında biyolojik makromoleküller üzerinde ölçüm yapmak üzere bir şemsiye BAG proje önerisi hazırlanmakta olup, bu şemsiye altında proje önerisi vermek isteyen moleküler biyoloji, yapısal biyoloji ve malzeme bilimi alanlarından araştırmacılar bu gruba katılmaya davet edilmektedir. Detaylar için Sabancı Üniversitesinden Zehra Sayers (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) veya Ege Üniversitesinden Burcu Kaplan Türköz (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile bağlantı kurulabilir. 16 Aralık 2018 tarihine kadar açık olan çağrıya yetiştirmek üzere öneriler 30 Kasım’a kadar beklenmektedir.

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME (Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) tarafından,

Swedish Institute tarafından SESAME üyesi ülkelere yönelik olarak İsveç MAX IV laboratuvarında eğitim bursu programı açılmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

SESAME ve Diamond işbirliği ile SESAME üyesi ülkelere yönelik olarak Diamond Işık Kaynağında (Birleşik Krallık) eğitim bursu programı açılmıştır. Son başvuru tarihi: 24 Nisan 2018

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

 

Ekler:
DosyaAçıklamaDosya Boyutu
Bu dosyayı indir (Fellowship application Form.doc)Fellowship application Form.doc 59 kB
Bu dosyayı indir (Circular to SESAME Members.pdf)Circular to SESAME Members.pdf 474 kB

Ülkemizin kurucu üyesi olduğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından temsil edildiği SESAME ve UAEA işbirliği ile "Synchrotron-based Techniques and Complementary Techniques under the SESAME School on Cultural Heritage" başlıklı eğitim kursu düzenlenecektir. 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: