Basın Açıklaması (No: M1/2011) Metsamor Nükleer Santralinde Sızıntı İddiaları Hakkında Basın Açıklaması

Bazı basın yayın organlarında Ermenistan’da sınırımıza yakın bir bölgede bulunan Metsamor Nükleer Santralinde sızıntı olduğuna dair haberler yayımlanmıştır.

Ülkemizin potansiyel nükleer tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olması yönündeki kurumsal görevlerimiz doğrultusunda, havadaki gama radyasyon düzeyindeki artışın algılanması esasına dayanan ve ülkemizi etkileyebilecek düzeyde radyasyon sızıntısı olması durumunda uyarı verecek olan Radyasyon Erken Uyarı Sistemi Ağı (RESA) dedektörleri 100 yerleşim birimine kurulmuş olup sistem tarafından on-line olarak alınan ölçümler Kurumumuz tarafından sürekli olarak takip edilmektedir.

Söz konusu haberde belirtilen illerden Iğdır İlinde Merkez, Karakoyunlu, Aralık, Alican, Tuzluca ve Gaziler İlçelerinde, Ağrı İlinde Merkez ve Doğu Beyazıt İlçelerinde, Şırnak İlinde, Hakkâri İlinde Merkez, Şemdinli ve Yüksekova İlçelerinde olmak üzere toplam 12 adet kurulu RESA dedektörü bulunmaktadır.

Ayrıca gene bölge illerinden Van İlinde Merkez, Başkale, Çaldıran, Muradiye, Özalp İlçelerinde, Ardahan İlinde, Kars İlinde Merkez, Digor, Sarıkamış, Akyaka İlçelerinde, Artvin İlinde Merkez ve Hopa İlçelerinde olmak üzere toplam 12 adet RESA dedektörü bulunmaktadır.

24 saat kesintisiz olarak çalışan radyasyon ölçüm sistemlerimizden doğal düzey üzerinde herhangi bir doz hızı değeri ölçülmemiş olup radyasyon doz hızı seviyesinde herhangi bir artış da olmamıştır.

Ayrıca on-line RESA dedektörleri ile elde edilen güncel veriler web sayfamızda yayınlanmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU BAŞKANLIĞI