Basın Açıklaması (No:45/2011): 23 Ağustos 2011 Salı Günü ABD'de Meydana Gelen Deprem Sonrasında Nükleer Santrallerin Durumu

23 Ağustos 2011 Salı günü meydana gelen deprem sonrasında ABD-Virjinya’da Dominion Resources tarafından işletilen iki reaktör güvenli bir şekilde durdu.

ABD Nükleer Düzenleme Kurumu (NRC)’nin verdiği bilgilere göre Virjinya’da bulunan ve iki nükleer reaktör ünitesinden oluşan North Anna Nükleer Güç Santrali deprem nedeniyle durmuş ve santral saha-dışı elektrik beslemesini kaybetmiştir. Ancak dizel jeneratörler çalışmakta ve reaktör ünitelerine güç sağlamaktadır. Santralin güvenlik sistemleri normal şekilde çalışmaktadır. Santral personeli ve NRC denetçileri santral koşullarını incelemektedir. Santralde NRC’nin dört acil durum sınıfından en düşük ikinci seviyesi olan “Uyarı” durumu ilan edilmiştir.

North Anna Nükleer Güç Santralinde Basınçlı Su Reaktörü (PWR) tipinde iki nükleer reaktör bulunmaktadır.  Ünite 1 (903 MWe) 1978 yılında, Ünite 2 (972 MWe) ise 1980 yılında işletmeye alınmıştır.

Yakın bölgelerdeki diğer nükleer güç santralleri çalışmaya devam etmekle birlikte, santrallerin durumu işleticiler tarafından gözden geçirilmektedir. Detaylı bilgi NRC’nin internet sitesi www.nrc.gov da sunulmaktadır.

İlgili İçerik