2011

Basın Açıklaması (No:50/2011): Japonya’da 11 Mart Depremi Sonrası Nükleer Santrallerin Durumu

Fukushima Daiichi Nükleer Güç Santralinde meydana gelen olaylar sonrasında, Japon yetkililerin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na verdiği bilgilere göre:  

16 Aralık 2011 tarihinde Japon hükümeti tarafından yapılan değerlendirmede,

  • Fukushima Daiichi Nükleer Güç Santrali’nin“soğuk durdurma” eşdeğeri bir duruma getirildiği duyurulmuştur. Bu nedenle; beklenmeyen bir olay olsa bile tesis saha sınırlarında görülebilecek doz hızı seviyesi olabildiğince düşük seviyede tutulabilecektir.
  • Hükümet ve TEPCO ortak müdahale ofisi yeniden organize olarak, 1. ve 4 üncü ünitelerin işletmeden çıkarılma sürecinde gerekli faaliyetleri de içeren orta-uzun vadeli yol haritasını çıkaracaktır.
  • Yeni organizasyon ve orta-uzun vadeli yol haritası, tahliye edilen halkın evlerine dönmesi ve tüm halkın güvenliğini sağlayacak faaliyetleri de düzenleyecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Basın Açıklaması (No:49/2011): Van İlinde 23/10/2011 Tarihinde Meydana Gelen Deprem Hakkında

Van İlimizde 23.10.2011 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında Ermenistan’da sınırımıza yakın bir bölgede bulunan Metsamor Nükleer Santrali ile ilgili olarak 24 saat kesintisiz olarak çalışan Radyasyon Erken Uyarı Sistemi Ağı (RESA) istasyonlarından alınan ölçüm sonuçlarına göre, doğal fon radyasyon seviyesinin üzerinde herhangi bir doz hızı değeri ölçülmemiştir.

Devamını oku...

İlgili İçerik